Letní aktivity

Cykloturistika

Ideální pro cykloturistiku všech věkových i výkonnostních kategorií. Výborně značené cyklotrasy. Po celém hřebeni Orlických hor vede asfaltová cesta pro cyklisty i pěší značená jako Jiráskova cesta. V její těsné blízkosti vede bunkrové opevnění z II. světové války, řada staveb je udržovaná a veřejně přístupná.

Další tipy na cyklovýlety:

  • Velká Deštná a srub Horské služby
  • Pevnost Hanička, největší podzemní opevnění z II. světové války
  • Kostel Neratov, krásný kostel s prosklenou střechou
  • Orlické Záhoří
  • Zielienec

Turistika

Zdolání nejvyšších vrcholů Orlických hor Velké Deštné (1115 m n.m.), Koruny (1101 m n.m.) a Malé Deštné (1090 m n.m.)

Pro turisty doporučujeme naučnou stezku „S Kačenkou po stopách sklářů“. Jedná se o zábavně naučnou stezku, která vás provede historií tavení skla. Napojení na tuto stezku je v blízkosti naší chalupy.

Další naučná stezka je na Zemskou bránu – průlomové údolí, kterým řeka Divoká Orlice prorazila hřeben Orlických hor.

Neopakovatelnou atmosféru ve všech ročních dobách má Národní přírodní rezervace Bukačka – horský prales s pokroucenými kmeny buků a lesními loučkami.

Další turistickou zajímavostí v Orlických horách je vojenské opevnění vybudované na obranu proti nebezpečí ze strany fašistického Německa. K nejnavštěvovanějším patří Hanička, Bouda a Dobrošov.

Pro výhled do harmonické krajiny stojí zato navštívit kostel svatého Matouše, kde si v nedaleké Jedlové můžete ulovit pstruha, kterého Vám i chutně usmaží.

Ideální je ovšem vykročit z chalupy do lesa na sběr hub a borůvek.

Další aktivity

Koupání

Lanový park Deštné – 3km

www.lanovyparkdestne.cz

Nabízí celkem 4 okruhy rozdělené podle obtížnosti a lezeckou stěnu.

Teréní tříkolky

Vyzkoušet můžete i velmi zábavnou jízdu na tříkolkách po sjezdovce. Cca 100 m od chalupy ve Skiareálu Šerlišský Mlýn.

Lezení a túry v pískovcových skalách Adršpach

Nachází se 50km od hájovny, ale stojí to za jednodenní výlet.

Pronájem tenisových kurtů

V hotelu Šerlišský Mlýn (100m) si můžete pronajmout antukové tenisové kurty

V nepříznivém počasí mají Orlické hory také co nabídnout. Za návštěvu stojí zámky (Opočno, Častolovice nebo zámek v Rychnově nad Kněžnou) nebo skanzen Vella Nova ve Velkém Uhřínově nedaleko Deštného.

Zimní aktivity

Sjezdové lyžování

Skiareál Šerlišský Mlýn – 100m od hájovny

http://www.skidestne.cz
Nádherná 600m dlouhá sjezdovka vhodná pro začátečníky i pokročilé lyžaře. Vzhledem k nadmořké výšce 950m.n.m a severní orientaci se jedná o nejvýše položenou sjezdovku v Orlických horách zaručující nejlepší lyžařské podmínky v průběhu celé zimy.

Skicentrum Deštné v Orlických Horách – 2km od hájovny

http://www.skicentrumdestne.cz

Deštné je největší lyžařské středisko v Orlických horách s více než 5km sjezdovek, lanovkou a mnoha vleky. Jedná se o středisko jako stvořené pro dovolenu rodin s dětmi, kde si najdou obtížnou sjezdovku zkušení lyžaři a mírnou modrou sjezdovku začínající lyžaři. Veškeré zázemí v místě a parkování zdarma přímo u sjezdovek.

Skiareál Zieleniec – 1km pěšky, 4km autem

Přes kopec od naší hájovny se nachází polský lyžařský areál Zieleniec. Málo se o něm ví, ale je to nejrychleji se rozvíjející a nejmodernější lyžařský areál v Polsku, který určitě snese srovnání s alpskými středisky. Leží v nadmořské výšce cca 950 m. n. m. a díky jeho poloze na severních svazích a vysokým sněhovým srážkám zde leží sníh téměř 150 dní v roce. Zieleniec nabízí 4 lanovky a 25 vleků všech úrovní a v součtu přes 19km sjezdovek.  Pro milovníky nočního lyžování je k dispozici 10 upravených osvětlených svahů. Sjezdovky a vleky jsou uspořádány tak, že na lyžích můžete projet celý areál. Ve středisku nechybí ani snowpark nebo halfpipe. Autem nemusíte přejíždět až do Polska, zdarma zaparkujete u horní stanice 6ti sedačkové lanovky na české straně kde začíná nejdelší sjezdovka areálu. Výhodou je, že zpět do naší hájovny se dá sjet na lyžích (1km z kopce lesní cestou – děti tento návrat milují)

Více o Skiarálu Zieleniec

Běžecké lyžování

Přímo u naší hájovny začínají upravené běžecké trasy v celkové délce více jak 50km včetně vyhlášené hřebenové magistrály. Všechny tratě jsou vhodné pro klasiku i pro bruslení.